Dostupné dáta favorizujú Valla

11/08/2018

Trendy v online dátach hovoria jasne – novým bratislavským primátorom by sa v sobotu mal stať Matúš Vallo. Predpovedať výsledok volieb je vždy tak trochu veštenie z krištáľovej gule. Aj keď nie dokonalým, ale stále najpresnejším nástrojom sú prieskumy verejnej mienky. Bohužiaľ, ten posledný týkajúci sa volieb primátora v Bratislave bol zverejnený ešte pred dvomi týždňami, čo v situácii, keď sa veľká časť voličov rozhoduje na poslednú chvíľu znižuje jeho výpovednú hodnotu.Z tohto pohľadu omnoho viac aktuálnou, aj keď menej reprezentatívnou metódou je pozrieť sa na online dáta, ktoré naznačujú záujem o jednotlivých kandidátov. Zozbierali sme a po jednotlivých dňoch porovnali všetky dostupné údaje z profilov či stránok kandidátov, ako napr. interaktivitu príspevkov zo sociálnych sietí či návštevnosť stránok. A trendy v týchto dátach hovoria jasne – novým bratislavským primátorom by sa v sobotu mal stať Matúš Vallo.

1. Zmienky v médiách a diskusiách – síce tesne, ale od piatka minulého týždňa konzistentne sa o ňom hovorí a píše najviac. Zmienky, samozrejme, nemusia byť len pozitívne, ale vyjadrujú záujem o kandidáta vo všeobecnosti.

2. Sociálne siete – profil Matúša Valla je dlhodobo výrazne najinteraktívnejším, teda má nielen najväčší engagement (likes, comments a shares), ale aj denný počet ľudí, ktorí v súvislosti so stránku vykonali nejakú akciu – (dali tag, klikli na link a pod.), pričom čísla PTAT naďalej stúpajú.

3. Vyhľadávanie informácii – najväčší nárast oproti ostatným kandidátom má v posledných dňoch Vallo v počet návštev jeho profilu na Wikipédii. Čiastočne to môže byť spôsobené aj tým, že spomedzi kandidátov má najmenšiu známosť mena, ale ten nárast záujmu je zreteľný.

Samozrejme, komentáre v diskusiách či prečítanie profilu na Wikipédii ešte neznamenajú voličské hlasy, ale vyjadrujú iba záujem o kandidáta. Navyše s tým obmedzením, že záujem reprezentovaný len voličmi, ktorí sú online, teda skôr mladšími či v produktívnom veku. Online dáta však dokážu zachytiť trend či smer, na ktorý sa voliči tesne pred voľbami prikláňajú.

Ak sa vám text páčil, viac analýz a komentárov nájdete na mojom profile, stačí ak ma budete sledovať/followovať tu.

Máte záujem o bezplatný komunikačný audit?

Kontaktujte nás:

Email: toth@katedrakomunikacie.sk

Mobil: +421 908 169 879

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.


Informácie o spracúvaní osobných údajov. Z odberu sa môžete odhlásiť kedykoľvek kliknutím na odkaz v pätičke newslettra alebo kliknutím na tento odkaz.