Sociálne siete nemôžu za rusofilov

06/20/2022

📌 Aj viac ako tri mesiace po napadnutí Ukrajiny, 1/4 Slovákov stále vníma Putina pozitívne a súhlasí s tvrdením, že „Západ vyprovokoval Rusko“ (prieskum Globsec).

📌 Vo verejnej diskusii sa pri interpretácii týchto čísiel ujala skratka, že príčinou sú dezinformácie a proruská propaganda na sociálnych sieťach. Aj keď je pravda, že tie sú živnou pôdou antizápadných naratívov, takéto jednoduché vysvetlenie nie je správne.

📌 Proruské videnie sveta je dlhodobou časťou mentálneho sveta časti slovenskej populácie a bolo to tak už dávno pred nástupom sociálnych sietí.

Najlepšie to ilustrujú čísla zo súhrnnej správy IVO o stave spoločnosti z roku 1999, ktoré ukazujú postoje Slovákov na vtedajšiu krízu v Kosove:

📌 23% nesúhlasilo s tým, že za tragédiu kosovských Albáncov je zodpovedný Slobodan Miloševič

📌 65% považovalo za nesprávne letecké útoky NATO na vojenské ciele v Juhoslávii

📌 25% Slovákov považovalo Rusko za spoľahlivého vojenského partnera (až 50% za obchodného partnera)

Neznamená to, že sociálne siete ruskej propagande nepomáhajú. Je extrémne dôležité strategicky bojovať s dezinformáciami a propagandou. Neplatí však logika, že ich vyššia regulácia alebo rovno vypnutie by znamenalo, že na Slovensku zavládne prozápadný konsenzus. Rusofilné postoje tu u časti populácie vždy boli a sociálne siete im len poskytujú komunikačnú platformu…

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.