Ako pátrame po dezinformáciách o sčítaní obyvateľov

02/05/2021

Sociálne siete a celkovo online priestor sa stal miestom s množstvom dezinformácií, klamstiev a nenávistných názorov. Tie sa šíria jeho neprebádanými zákutiami a zasahujú obrovské množstvo ľudí bez toho, aby o tom dotknuté značky a organizácie vôbec vedeli.

Podobnú obavu mal aj Štatistický úrad pri plánovaní sčítania obyvateľov. To sa koná iba raz za desať rokov a z pohľadu zberu dát ide o mamutiu akciu, ktorá je založená práve na dôvere občanov v to, že ich údaje zostanú v bezpečí a nebudú zneužité. Navyše, tentoraz sa sčítanie uskutočňuje prvýkrát elektronicky, čo len zvyšovalo obavy, že sa stane terčom dezinformátorov a rôznych konšpiračných teórií. Tie môžu od účasti odradiť značné množstvo ľudí a ohroziť tak priebeh sčítania.

Spolu s digitálnou agentúrou PS:DIGITAL, ktorá má na starosti komunikáciu na sociálnych sieťach, sme preto pripravili komplexný monitoring online priestoru so zameraním na dezinformačné zdroje. Časť síce pokrývajú automatizované nástroje na monitoring, napr. Zoomsphere, tie však zachytia len zmienky na verejných platformách. Na Facebooku stránky, na spravodajských weboch otvorené diskusie.

Najmä dezinformácie sa však šíria na neverejných fórach a v konšpiračných bublinách, ktoré sú skryté pred akýmkoľvek softvérovým riešením. V prvom kroku sme sa preto podujali zmonitorovať tento konšpiračný priestor a na základe dát o ich prepojeniach sme pripravili dlhý zoznam Facebookových skupín a webových fór, na ktorých sa pravidelne objavovali dezinformácie. V rámci stránok sme sa spoľahli na zoznam od blbec.online a projektu konspiratori.sk

Vedeli ste, že len najväčšie dezinformačné skupiny majú desiatky tisíc členov a šíria sa v nich stovky príspevkov denne? Tu je zoznam tých najväčších v čase konania sčítania:

Celkovo tak monitorujeme (časť automaticky, časť „ručne“) niekoľko stoviek dezinformačných stránok, skupín a webových diskusií a to real-time. Teda do niekoľkých hodín (najneskôr do 24 hodín) sme schopní upozorniť na výskyt potenciálne nebezpečného hoaxu či konšpirácie. Komunikačný tím na sociálne siete tak má možnosť urýchlene reagovať, napr. ich nahlásiť Facebooku či pripraviť stanovisko na svoj profil. A občas natrafíme na skutočné lahôdky.

Zároveň pravidelne pripravujeme report, ktorý slúži na spätné sledovania toho, čím žili online diskusie v súvislosti so sčítaním obyvateľov. Na základe toho vie agentúra prispôsobiť svoju komunikáciu, napríklad vysvetliť na oficiálnom profile najčastejšie otázky alebo vyvracať nedorozumenia.

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.