Zuzana Čaputová je kráľovnou Instagramu

09/27/2020

Kým na Facebooku dominujú Matovičove statusy o tom, ako sme si to pokazili a fotky jeho špinových ponožiek, Instagramu vládne profil iného politika. Teda političky, keďže výrazne najväčší a najsilnejší profil na tejto sociálnej sieti má Zuzana Čaputová. Tá na ňom ukazuje, že vynikajúce čísla na sociálnych sieťach sa dajú robiť aj bez polarizácie spoločnosti a neustálych útokov na oponentov.

Oficiálny profil prezidentky na Instagrame sleduje už viac ako 320-tisíc sledovateľov. Ak sa pozrieme na to ako pribúdajú, od začiatku tohto roka je viditeľný ich kontinuálny nárast. Zo 180-tisíc sa počet sledovateľov za necelých 9 mesiacov takmer zdvojnásobil.

Rozdiel oproti ostatným politikom je obrovský. Druhý Igor Matovič má má 4krát menej followerov, necelých 80-tisíc. Iní predsedovia politických strán sú na tom ešte horšie a pohybujú sa v nižších desiatkach tisíc sledovateľov.

Návod ako na Instagram

Táto dominancia prezidentky je výsledkom veľmi dobrej práce s obsahom, často pracuje s krátkymi videami, využíva aktívne stories a k politickému obsahu primiešava aj ten z osobného života. Kľúčom je aj to, že časť obsahu je unikátna pre Instagram a nekopíruje tak len príspevky z Facebooku ako väčšina iných politikov. Je zjavné, že jej tím má prácu na Instagrame veľmi dobre zvládnutú a vie veľmi dobre transformovať politické posolstvá do podoby, ktoré sú pre túto sociálnu sieť prirodzené.

Prezidentku zároveň často tagujú alebo zdieľajú rôzni influenceri a mala s nimi aj niekoľko spoluprác, napr. fotenie s Lukášom Kimličkom. Že to funguje, vidieť na počte interakcií. Príspevky majú nezriedka cez 10-tisíc interakcií, videá cez 100-tisíc videní. Opäť, tieto skvelé čísla si prezidentkin profil udržuje počas celého roka, ani počas jedného týždňa sa nestalo, aby ktorýkoľvek slovenský politik mal lepšie čísla.

Výrazný rozdiel je viditeľný aj v sumárnom počte interakcií na profile od začiatku tohto roka. Konto Zuzana Čaputovej získalo neskutočných cez 3 milióny interakcií, čo je viac ako všetci ostatní top politici na instagrame dokopy.

Instagram už dávno nie je len o fotkách wannabe influenceriek, ľudia sú na ňom zvyknutí dostávať mix informácií, a politika nie je výnimkou. Na Slovensku to zatiaľ pochopila len Zuzana Čaputová. Dá sa predpokladať, že je len otázkou času, kedy sa inšpirujú aj ostatní politici.

Ak chcete komplexné dáta o politikoch na sociálnych sieťach, stačí ak si kliknete na náš politický index – sem.

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.