Ako fungujú “trolovacie” stránky na Facebooku

06/21/2020

Jedným z najmenej popísaných fenoménov na slovenskom politickom Facebooku je fungovanie stránok, ktoré pracovne nazývam “trolovacie”. Ich obsah je čisto politický, šíria články o kauzách, robia si vlastné memečká alebo len zdieľajú content z iných stránok politikov. Dôvod, prečo ich nazývam trolovacie je jednoduchý. Fungujú anonymne a tak nikto nevie, prečo vznikli, odkiaľ majú peniaze na fungovanie a ich účeľ je ovplyvňovať verejnú mienku.

Len na slovenskom Facebooku je takýchto stránok niekoľko desiatok a fungujú zatiaľ viac menej bez nejakého výrazného záujmu zo strany klasických médií, pritom dosah ich príspevkov je často v státisícoch videní. Jedna z mojich študentiek sa preto na tento fenomén zamerala vo svojej bakalárskej práci, ja som z nej vybral čísla o dvoch stránkach, ktoré dobre ilustrujú spôsob ich fungovania z pohľadu obsahu čo šíria.

Case 1 – STOP Štátnej MAFIi

Stránka STOP Štátnej MAFIi má na Facebooku viac ako 62 tisíc sledovateľov a vytvorená bola 9. októbra 2017. Odvtedy sa jej názov zmenil trikrát a zatiaľ čo jej predošlé názvy (napr. STOP Fašistickej Korupčnej a Mafiánskej Strane SMER) priamo ukazovali jej politické zameranie, súčasný názov je viac všeobecný.

Za dva predvolebné mesiace (január-február 2020) uverejnila stránka cez 400 príspevkov. Keď sa pozriete na ich celkovú tonalitu, účeľ stránky je zjavný na prvý pohľad. Približne polovicu z nich totiž tvorili pozitívne posty venované OĽANO. Zdieľali všetko od kampaňových videí po predstavovacie posty kandidátov Obyčajných ľudí, často bez akéhokoľvek komentára. Ako vidieť na grafe, stránka tak fungovala na nepriame zvyšovanie dosahu oficiálneho obsahu strany.

Zároveň, drvivá väčšina negatívneho obsahu na stránke útočila priamo na Smer, hlavne cez zdieľanie článkov o ich kauzách. Menšia časť útokov smerovala aj na SNS a ĽSNS. Len za dva mesiace získala stránka cez 570-tisíc interakcií, výrazne viac ako viacero oficiálnych stránok.

Sranda tiež je, že po zmene vlády sa stránka odmlčala a aktívne odkazovala na novú stránku s aktuálnym názvom “Peter Pellegríni – KLON Smeráckej MAFIE”.

Case 2 – Matovičov cirkus

FB stránka Matovičov cirkus má vyše 30-tisíc fanúšikov a jej názov sa v histórii stránky od jej založenia (7. júla 2015) nemenil. Celkovo za január a február tohto roka uverejnila 124 príspevkov, ktoré získali cca 120-tisíc interakcií.

Ako by podľa názvu človek očakával, jej účel by mala byť kritika Igora Matoviča a OĽANO. Platí, že takmer všetky uverejnené príspevky patria do negatívnej kampane, ale ich hlavným cieľom nebol aspoň na začiatku tohto roka súčasný premiér. Najviac negatívnych príspevkov bolo venovaných koalícii PS/Spolu, najmä jej lídrom. Až za ňou nasledovalo hnutie Obyčajných ľudí, Za ľudia alebo SaS.

Celkovo je z obsahu príspevkov zrejmé, že stránka útočila plošne na všetky vtedy opozičné strany a jej cieľom bola ich diskreditácia. Na rozdiel od STOP Štátnej MAFIi stránke zdieľala aj niekoľko článkov s dezinformačných webov (najmä Hlavné správy) a dokonca mala aj dva sponzorované posty.

Prečo je to problém?

Oba príklady ukazujú, aké odlišné môžu byť stratégie „trolovacích“ stránok na Facebooku. Kým prvá z nich je zjavne určená na to, aby zvyšovala dosah oficiálnych príspevkov, v tomto prípade OĽANO, účelom druhej je šírenie negatívnych posolstiev voči konkrétnym stranám.

Problémom nie je samotná existencia stránok, ktoré na Facebooku komentujú politiku, o tom v podstate sociálne siete sú. Problém je skôr spôsob akým fungujú. Anonymne a bez toho, aby ľudia priamo videli, ako a z čoho fungujú.

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.