Týždeň, ktorý zmenil slovenskú politickú realitu na najbližšie roky

05/25/2020

Každé zemetrasenie sa začína malým otrasom. Zemetrasenie, ktoré prepísalo slovenskú politickú realitu na najbližšie roky sa začalo dva týždne pred konaním parlamentných volieb. Následná korona kríza už len dokonala nástup nových lídrov, ktorí budú pravdepodobne najbližšie roky udávať tón verejnej diskusie. Aspoň tak to vyzerá na základe čísiel interakcií na Facebookových profiloch jednotlivých politikov.

Matovič valcuje koaličných partnerov

Aj keď je koalícia zložená zo 4 strán, od začiatku je to v podstate one man show nového premiéra. Igor Matovič je suverénne najviditeľnejším koaličným politikom a rovnako dominuje aj na Facebooku. Aj keď využíva len osobný profil, jeho príspevky dosahujú pravidelne tisíce lajkov a zdieľaní.

V porovnaní s ostatnými koaličnými lídrami tak hrá na sociálnych sieťach úplne inú ligu. Remišová, Sulík a Kollár dlhodobo nedosahujú ani desatinu jeho interakcií, a to aj napriek tomu, že môžu využívať platené promovanie príspevkov. Správanie nového premiéra voči koaličným partnerom vyzerá tak, že si túto dominanciu uvedomuje a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo v dohľadnej dobe zmeniť.

Pellegrini je tvárou opozície

V opozičnom tábore je situácia podobná. Pellegriniho profil na Facebooku je výrazne najúspešnejším spomedzi všetkých politikov mimo koalície. Od parlamentných volieb jeho profil rapídne narástol a v týždňoch keď riešil korona krízu dosahoval rekordné čísla, ktoré na slovenskom politickom Facebooku nemajú obdobu.

Ak sa pozrieme na situáciu v Smere, Pellegrini má posledné mesiace vyšší výtlak aj oproti Ľubošovi Blahovi a niekoľkonásobne lepšie čísla ako súčasný predseda Smeru, Róbert Fico. Nech už dopadne stranícky súboj v Smere akokoľvek, vyzerá to tak, že Pellegrini má potenciál byť najvýraznejšou opozičnou tvárou voči Matovičovi minimálne na najbližšie volebné obdobie. Či už ako predseda Smeru alebo novej politickej strany.

Nová realita na roky dopredu?

Paradoxom je, že nástup oboch nových politických lídrov začal v podstate v rovnaký týždeň. Graf vývoja interakcií od začiatku tohto roka ukazuje, že od 17. februára začali aj Matovič aj Pellegrini výraznejšie rásť až kým sa nestali najúspešnejšími slovenskými politikmi na Facebooku. U Pellegriniho bol tento nástup rýchlejší kvôli vypuknutiu korony, ktorá ho zastihla ešte ako premiéra. Igor Matovič rástol pomalšie, ale systematicky každý týždeň. Čísla zo sociálnej siete podčiarkujú aj prieskumy, v ktorých, ak nerátame prezidentku, sú obaja aktuálne najdôveryhodnejšími politikmi na Slovensku.

Dva týždne pred voľbami sa tak začalo zemetrasenie, ktoré zmenili slovenskú politiku. Bude zaujímavé sledovať, na aké dlhé obdobie.

Všetky dáta z Facebookových profilov slovenských politikov nájdete na tomto webe v sekcii Politici na Facebooku. Ak vás zaujímajú aj tie menej úspešné profily, radi vám pošleme všetko v jednom sumárnom exceli, stačí keď nám necháte svoj email na tomto linku

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.