Zistite, kde všade vás Facebook sleduje

02/19/2020

Predpokladám, že každý na Facebooku zažil ten WTF moment, keď zbadal reklamu na niečo, o čom len nedávno uvažoval alebo sa o tom s niekým bavil. Nie, nie je to spôsobené tým, že by FB odpočúval naše konverzácie, úplne stačí, že dlhodobo zbiera dáta o našej online aktivite.

Napríklad aj o veciach, ktoré robíme na webových stránkach mimo Facebooku. Tie totiž poskytujú naše dáta sociálnej sieti a tá ich následne využíva na lepšie cielenie reklamy. Kúpili ste si niečo cez e-shop? Tak Facebook má údaj nielen o tom, že ste na stránke boli, ale aj čo ste na nej hľadali, čo ste si dali do wishlistu a či ste si to nakoniec aj kúpili.

Nedávno Facebook spustil appku, kde si viete pozrieť, ktoré stránky takto vaše dáta s Zuckerbergom zdieľajú. Vyskúšal som, a len za obdobie posledného cca pol roka išlo v mojom prípade o 154 webov a apps, celkom slušné číslo.

Stačí si kliknúť na Your Off-Facebook Activity (tu je link https://www.facebook.com/off_facebook_activity/ ) a uvidíte celý zoznam vrátane podrobnejších info o počte vašich interakcií, ktoré zdieľali s Facebookom.

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.