Ako státisíce ľudí prezradili svoje politické názory

02/05/2020

Predstavte si, že vás na ulici osloví neznámy muž a spýta sa vás, čo si myslíte o registrovaných partnerstvách alebo o interupciách. Predpokladám, že by ste ho poslali do kelu, že čo mu je do toho.

Teraz si predstavte, že sa vás to isté, spolu s ďalšími desiatkami politických otázok, spýta webová stránka volbydoparlamentu.sk, za ktorou stoja dvaja verejne neznámi programátori. Už 200-tisíc ľudí nemalo problém odpovedať na všetky otázky, pätina z nich aj so svojou emailovou adresou a ešte web aj zdieľať so svojimi známymi na sociálnych sieťach.

Stránka sa stala doslova virálom, sama sa chváli desiatkami tisíc ľudí, ktorí pribúdajú každú hodinu. Pritom za ňou nestojí žiadna verejne známa organizácia alebo NGO typu Transparency International, ale dve súkromné osoby – Daniel Kušnírik a Marián Vismek. Navyše, vyzerá to tak, že jeden z nich je zároveň adminom stránky Dobrá voľba Tomáša Druckera.

Ok, poviete si, možno ide naozaj o neškodný projekt pomáhajúci sa rozhodnúť voličom. Zvláštne však potom je, prečo si od vás pýta aj emailovú adresu pod zámienkou „podrobnejších informácií“. Plus v súhlase so spracovaním osobných údajov sa doslova píše:

„Týmto ako dotknutá osoba dobrovoľne udeľujem súhlas so spracúvaním poskytnutých osobných údajov v rozsahu len e-mailová adresa, a to na marketingové účely.“

Čo vám hrozí?

Len pre pripomenutie, prečo je riziko kalkulačku vypĺňať a načo môžu byť vaše dáta zneužité:

1. neviete úplne garantovať správnosť výsledkov a či ten nástroj nemá bias v prospech/neprospech nejakej konkrétnej strany

2. návštevou stránky a vyplnením volebnej kalkulačky zanechávate jej majiteľom cenné dáta o sebe a svojich politických názoroch. Predstavte si, že vám vyjde v kalkulačke SaS. Následne na vás vedia úplne bez problémov cieliť reklamu tejto (alebo inej) politickej strany, aby vás presvedčili či utvrdili vo voľbe tejto strany.

3. Ak zanecháte svoj email vedia na jej základe spárovať váš účet na sociálnych sieťach a cieliť na vás reklamu úplne personalizovane s tým, že do podrobna poznajú vaše politické názory.

Nepoznám zámery ľudí, čo stránku programovali. Je možné, že sú dobré a nič z rizík vyššie vám nehrozí. Napriek tomu, táto stránka je skvelým príkladom toho, ako málo si uvedomujeme cenu svojich dát a že miera našej opatrnosti voči podobným rizikám je veľmi nízka.

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.