Dostupné dáta favorizujú Valla

11/08/2018

Trendy v online dátach hovoria jasne – novým bratislavským primátorom by sa v sobotu mal stať Matúš Vallo. Predpovedať výsledok volieb je vždy tak trochu veštenie z krištáľovej gule. Aj keď nie dokonalým, ale stále najpresnejším nástrojom sú prieskumy verejnej mienky. Bohužiaľ, ten posledný týkajúci sa volieb primátora v Bratislave bol zverejnený ešte pred dvomi týždňami, čo v situácii, keď sa veľká časť voličov rozhoduje na poslednú chvíľu znižuje jeho výpovednú hodnotu.

Z tohto pohľadu omnoho viac aktuálnou, aj keď menej reprezentatívnou metódou je pozrieť sa na online dáta, ktoré naznačujú záujem o jednotlivých kandidátov. Zozbierali sme a po jednotlivých dňoch porovnali všetky dostupné údaje z profilov či stránok kandidátov, ako napr. interaktivitu príspevkov zo sociálnych sietí či návštevnosť stránok. A trendy v týchto dátach hovoria jasne – novým bratislavským primátorom by sa v sobotu mal stať Matúš Vallo.

1. Zmienky v médiách a diskusiách – síce tesne, ale od piatka minulého týždňa konzistentne sa o ňom hovorí a píše najviac. Zmienky, samozrejme, nemusia byť len pozitívne, ale vyjadrujú záujem o kandidáta vo všeobecnosti.

2. Sociálne siete – profil Matúša Valla je dlhodobo výrazne najinteraktívnejším, teda má nielen najväčší engagement (likes, comments a shares), ale aj denný počet ľudí, ktorí v súvislosti so stránku vykonali nejakú akciu – (dali tag, klikli na link a pod.), pričom čísla PTAT naďalej stúpajú.

3. Vyhľadávanie informácii – najväčší nárast oproti ostatným kandidátom má v posledných dňoch Vallo v počet návštev jeho profilu na Wikipédii. Čiastočne to môže byť spôsobené aj tým, že spomedzi kandidátov má najmenšiu známosť mena, ale ten nárast záujmu je zreteľný.

Samozrejme, komentáre v diskusiách či prečítanie profilu na Wikipédii ešte neznamenajú voličské hlasy, ale vyjadrujú iba záujem o kandidáta. Navyše s tým obmedzením, že záujem reprezentovaný len voličmi, ktorí sú online, teda skôr mladšími či v produktívnom veku. Online dáta však dokážu zachytiť trend či smer, na ktorý sa voliči tesne pred voľbami prikláňajú.

Ak sa vám text páčil, viac analýz a komentárov nájdete na mojom profile, stačí ak ma budete sledovať/followovať tu.

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.