5 grafov k voľbám primátora v Bratislave

10/05/2018

Keďže komunálne voľby sa uskutočnia už za mesiac, pozreli sme sa na najnovšie online dáta, ktoré môžu napovedať viac o šanciach jednotlivých kandidátov na primátora v Bratislave. Grafy nižšie síce nenahradia klasický prieskum, ktorý je určite výpovednejší, ale môžu aspoň demonštrovať aktuálne trendy v podpore kandidátov.

Najviac sa stále hovorí o Nesrovnalovi

Ivo Nesrovnal má ako aktuálny primátor dlhodobo najvyšší počet zmienok v online médiách alebo diskusiách. Za ním sa na druhom mieste strieda Mrva s Vallom. Samozrejme, počet zmienok nič nehovorí o ich kvalite, teda či sú kandidáti spomínaní negatívne alebo pozitívne.

Sociálne siete v réžii Valla

V počte interakcií (likes, comments, shares) na sociálnych sieťach, aj na Facebooku a aj na Instagrame, je v podstate od začiatku výrazne najúspešnejším Matúš Vallo. Pomerne s veľkým odstupom je Mika a Nesrovnal, zatiaľ zúfalé čísla ma Mrva.

Najviac sa vyhľadávajú informácie o Matúšovi Vallovi

V počte návštev na profile na Wikipédií je mierne popredu opäť Vallo, čo môže byť zapríčinené jeho predchádzajúcou malou známosťou na verejnosti. Záujem o ostatných kandidátov nie je konštantný a mení sa priebežne, napr. podľa mediálnej pozornosti a pod.

To isté platí aj pre webové stránky jednotlivých kandidátov, v tejto metrike je však rozdiel medzi prvým a ostatnými výraznejšie. Môže to byť spôsobené aj odlišným nastavením online kampane, ktorá je zdrojom väčšiny návštev na weboch kandidátov.

Čísla vyššie netreba preceňovať, keďže napr. kandidáti, ktorí majú staršiu cieľovú skupinu voličov, sú pochopiteľne v online prostredí menej viditeľní. Našim zámerom bolo dať na jedno miesto všetky dostupné dáta týkajúce sa komunálnych volieb v Bratislave. Všetky pravidelne aktualizované čísla, aj navyše týchto grafov, nájdete na tomto webe v sekcii Komunálne voľby 2018.

S prihliadnutím na trend, že množstvo voličov sa rozhoduje čoraz viac na poslednú chvíľu, bude zaujímavé sledovať, ako sa tieto dáta vyvinú v posledné týždne alebo dni pred voľbami. Mohli by totiž naznačiť, na koho stranu sa preklápajú misky váh.

Ak sa vám text páčil, viac analýz a komentárov nájdete na mojom profile, stačí ak ma budete sledovať/followovať tu.

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.